Zajímavosti

Jak je to s ryzostí zlata?

Slovo karát vzniklo podle arabského výrazu kirat či řeckého keration. Toto slovo znázorňovalo semeno ze stromu rohovníku obecného, jež mělo nejméně kolísavou hmotnost (0,195 g) a bylo tak vhodné jako "těžítko" pro měření váhy zlata, nebo jiných drahých kovů.

Ryzí zlato je příliš měkké na výrobu šperků, a tak se v příměsích slitin kombinuje se stříbrem, mědí, niklem či zinkem. V příměsích s posledníma dvěma zmiňovanými vzniká díky jejich barvě z příměsi zlato, které se lidově pojmenovává "bílé".

ringchain

- prstýnky ryzosti 585/1000 v provedení ve žlutém a bílém zlatě v kombinaci s briliantem u žlutého a zirkonem u bílého.

Obsah zlata (ryzost) ve špercích, ale i všude jinde udáváme v počtu karátů, přičemž čisté, ryzí zlato je 24karátové (v novém označení 999/1000). Nicméně toto karátové označení se zavedlo v dobách, kdy se ještě používala dvanáctková soustava, nikoliv desítková. Nyní se používá označení ryzosti v tisícinách, např. tedy 585/1000 a 750/1000 – nejde ale o nic jiného, než o pouhý poměrový matematický přepočet z 24 na 1000 jako měřítka pro 100%.

ryzosti

- zobrazené číslo v puncovní značce ryzosti znázorňuje tzv. Ryzostní číslo

 

Nejběžněji k dostání v České republice jsou šperky ze zlata 14karátového.

tabulka_ryzosti

- Značka zobrazující přepočet starého označení na nové

HodinkyBAUHodinkyZAU
- Křtící hodinky z ryzosti 585/1000 v bílé i žluté barvě zlata

 

Je důležité si nesplést jednotku karát jako míru pro zlato a drahé kameny. Pro zlato platí, že 1 karát = 1/24 = 41/1000 obsahu zlata ve slitině. Zatímco pro drahé kameny se 1 karát rovná 200 mg, neboli 0,2 g čisté váhy.

Co jste nevěděli o zlatě?

Zlato je drahý kov, který je pro účely zlatnictví vhodný a používaný už od dávných dob z důvodu vysoké kujnosti a účinné ochrany proti povětrnostním a různým chemickým vlivům jako je rezuvzdornost. V chemické tabulce prvků je označováno jako "Au", podle latinského slova Aurum a v současné době se ho zpracuje ve šperkařském průmyslu ročně přes 200 tun. Svojí hustotou (19320 kg/m3) se řadí mezi nejtěžší kovy a je pro zajímavost téměř 20x těžší než voda.

 ZlateNausniceDetske_nausnice_thyrkys

- Velká nabídka zlatých náušnic pro velké i malé u Zlatnictví-Zlatíčko

Kde se zlato získává?

Lidé těží zlato již přes 6000 let. V zemské kůře nalezneme průměrně až 0,35 mg zlata na 1 tunu horniny a v moři dokonce až 6 mg v jednom metru krychlovém. Moře a oceány na naší planetě v sobě ukrývají stále okolo jednoho milion tun zlata. Zlato se těží ve více než 50 zemích světa. Mezi největší naleziště patří například Jihoafrická republika, Čína, USA, Austrálie, nebo také Kanada s Ruskem.

 ZlatyNaramekZlatyRetizek

- Široká nabídka zlatých náramků a řetízků u Zlatnictví-Zlatíčko

Ryzí zlato...

Ryzí zlato je příliš měkké na výrobu šperků, a tak se v příměsích slitin kombinuje se stříbrem, mědí, niklem či zinkem. V příměsích s posledními dvěma zmiňovanými vzniká díky jejich barvě z příměsi zlato, které se lidově pojmenovává "bílé". Více o ryzosti zlata zmiňujeme v článku zde.

Zajímavosti o stříbře

Se stříbrem se bezesporu u nás v našem obchodě Zlatnictví Zlatíčko setkáte. Věděli jste ale, že se tento drahý kov v Čechách prý těží už od 7. století? Jak již napovídá název města Kutná Hora, těžilo se nejvíce právě zde. V minulém století se v Československu těžilo přibližně 1 % z celkové produkce stříbra ve světě. Pokud byste si ale mysleli, že se stříbro získává hlavně dolováním, byli byste na omylu – dolování dosahuje pouhých 10 % z celkové produkce.

StribrneNausnice

Stříbro je drahý kov, který nejlépe odráží světlo, vyniká antibakteriálními účinky a bodu varu dosahuje při teplotě 2162°C, tání pak při 961,78°C. Vlastní také chemickou značku AG (Argentum), jeho atomové číslo je 49 a vyniká špičkovou elektrickou a tepelnou vodivostí. Za nevýhodu se považuje jeho černání po kontaktu se sirovodíkem.

StribrnyPrsten

Ve šperkařství se s tímto kovem nesetkáte pouze u výrobků stříbrných, kde je jejich ryzost zpravidla 925/1000 (značí 92,5% stříbra z celkového obsahu kovu), ale také například u šperků ze 14. karátového zlata (585/1000), kde stříbro spolu s mědí zastupuje 41,67% celkového obsahu.
 

Zlatnictví Zlatíčko samo vyrábí ze stříbra prstýnky, náušnice, řetízky a vše další, co naleznete na našem e-shopu.

Chirurgická ocel

Nerezová, chirurgická ocel 316L se skládá z Železa [Fe], Uhlíku [C], Chromu [Cr], Niklu [Ni], Molybdenu [Mo], Manganu [Mn], Křemíku [Si], Fosforu [P] a Síry [S].

Chirurgická ocel si získala v posledních letech velikou oblíbenost hlavně zásluhou různých povrchových uprav, zbarvením, výbornou pevností a tvrdostí, odolnosti, hypoalergenním složením, barevnou stálostí, ale také nižší cenou oproti zlatu, či stříbru.

OcelovyNaramek

- Z nabídky ocelových šperků Zlatnictví Zlatíčka

Tato ocel nese jméno chirurgická z důvodu, že se právě z ní vyráběly v minulosti nástroje používané v chirurgii, dnes se z ní vyrábějí tělní implantáty. V naší nabídce Zlatnictví Zlatíčka naleznete pouze chirurgickou ocel s přívlastkem 316L, toto označení dává najevo nejvyšší kvalitu a nesmí obsahovat (nebo maximálně v naprosto minimálním množství) vedlejší kovy jako je např. nikl a mosaz bez možnosti uvolňování.

KapesniHodinkyKapesniHodinkyOlympia

- Zlacené i nezlacené kapesní hodinky z katalogu Zlatnictví Zlatíčka jsou elegantním doplňkem mužů

Chirurgická ocel se také pozlacuje ionizací, zvané IPG. Jako například kapesní hodinky na obrázku, které jsou pozlacovány 5 microny.

Diamanty

Diamant je nejtvrdší známý přírodní nerost a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Je to vlastně krystalická forma uhlíku, jehož tvar bývá nejčastěji vypouklý a vzácné také kulovitý.

Důležité je si také na začátek říci, že velikost, resp. váha diamantu neroste úměrně s cenou, jako je tomu například u zlata. Důvod je jednoduchý – větší diamanty jsou vzácnější, a tím pádem také výrazně dražší. Neplatí tedy, že dva jednokarátové brilianty mají dohromady stejnou cenu jako jeden dvoukarátový.

 

Kvalita tohoto nerostu se určuje podle takzvaných 4 C:

1) Váhy (Carat - Karát)

2) Čistoty (Clarity)

3) Barvy (Colour)

4) Brusu (Cut)


PrstenDiamantPrstenDiamant1

- prstýnky z bílého zlata z naší nabídky, které zdobí krásný briliant.

1) Váha

Zde si prosím nepleťte jednotku karát jako označení ryzosti pro zlato apod. U diamantů jde o pouhou jednotku, kde 1 karát (ct) zastupuje 200 mg. Největší nalezené karáty se pohybují v řádech stovek karátů a největší dosud nalezený, pojmenovaný "Cullinan" má dokonce přes 3100 karátů.

 

2) Čistota

Jedná se hlavně o to, aby se v nerostu nenacházel nezkrystalizovaný uhlík, části jiných nerostů, nebo například praskliny. Čistota se dělí na několik úrovní, z nichž ta nejčistější se nazývá "Flawless", takovýto přídomek si zaslouží diamant, ve kterém se nenachází vnitřní vada větší, než je 5 mikronů a nemá žádné vady brusu.

 

3) Barva

Jde-li o bezbarvý diamant, tak platí, čím "více bílý", tím cennější. Nejlepší zbarvení se značí písmenem D (výjimečně bílý +). Diamanty se také dají dobarvovat záměrně za pomocí ozařování, nebo žíháním za vysokých teplot a tlaku. Mezi běžné úpravy také patří bělení diamantů za účelem zvýšení ceny. Takto upravené diamanty musí být také označeny, aby bylo patrné že jsou upravené.

 

4) Brus

Broušení diamantu se nejčastěji provádí na 57 či 58 plošek. Kvalitně vybroušený diamant reflektuje maximum přijatého světla. Techniky broušení se zdokonalují stovky let a mezi největších zásluhu v tomto oboru má matematik Marcel Tolkowski, který v roce 1919 prozatím vypočítal ideální tvar pro maximální zpětný odraz.

HodinkyBAUHodinkyZAU

- křtící hodinky z nabídky Zlatnictví-Zlatíčko doplněné krásným diamantem

Jaký rozdíl je mezi briliantem a diamantem?

Rozdíl je mezi nimi minimální. V obou případech jde o stejný nerost krystalického uhlíku, jen je jiného brusu – hovoříme-li se o briliantu, jedná se vlastně o diamant, který je vybroušen do kulatého (briliantového) brusu.

Briliant je tedy prakticky diamant (anglicky nazývaný také jako round diamant) vybroušený do kruhového tvaru. Tento kruhový briliantový výbrus má přesně 56 trojúhelníkových fazet, vrchní plochou, tabulovou fazetu ve tvaru pravidelného osmiuhelníku (Table) a spodní hrot (Culet). Přesné uspořádání těchto 58 slouží k co nejlepšímu odrazu světla a tedy zároveň i lesku.

V nabídce Zlatnictví-Zlatíčka najdete krásné doplňky osazené brilianty či diamanty. Počínaje prstýnky a přívěsky a křtícími hodinkami konče. Nejčastěji v naší nabídce naleznete diamanty, jež mají váhu od 0,005ct do 0,25ct.

Drahé kameny z naší nabídky

Drahé kameny jsou nezaměnitelnou součástí luxusních šperků. Zlatnictví Zlatíčko Vám nabízí šperky s drahými kameny za bezkonkurenční ceny! V naší šperkovnici najdete šperky s pravými kameny, z nichž si stačí vybrat ten pravý podle Vašich představ a přání. Zhotovíme Vám také šperky s kameny podle Vašeho návrhu!

 

Rubín je nejvzácnější a nejdražší kámen, jeho cena je ve výborné jakosti a velikosti přesahující 10 karátů (cca 2g) větší než u diamantu větší velikosti. Takovýto Rubín je ale velice vzácný a ojedinělý. Tento druh nerostu získává svou krásnou barvu z oxidu chromitého – Rubíny se také dopalují, aby jejich barva byla výraznější.

Akvamarín je druh berylu a má zelenomodrou, až bledě modrou barvu. Nejcennější jsou právě ty, které mají nejvíce sytou barvu a jsou mírně zelenomodré.

 

Český granát je ve světě oblíbený minerál, jenž má drobné rozměry a svou typickou krvavě červenou barvu. Jak název napovídá jedná se o minerál vyskytující se na našem území, například hojně i kolem města, kde má Zlatnictví Zlatíčko kamennou prodejnu, Litoměřic. Český granát výborně odolává žáru a kyselinám.

GranatGranat1Granat2

Vltavín je další ze zástupců oblíbených drahých kamenů z České republiky. Vltavín získal své jméno podle výskytu podle řeky Vltavy a prvotního naleziště ve městě Týně nad Vltavou poblíž Českých Budějovic. Za objevem těchto krásných přírodních skel stojí prof. Mayer Josef z Karovy univerzity.

Vltavin2Vltavin1Vltavin

V naší nabídce se Vltavín vyskytuje jako přívěsek na krk, nebo i ozdoba zlatého, či stříbrného prstýnku. Tyto šperky jsou velice originální díky jedinečnosti vltavínů, které jsou ve své původní podobě. Máte tak originální šperk, který se už druhý stejný nevyrobí.

 

Perla je symbol elegance a jistého luxusu. Tento minerál je dílem mořských ústřic, nebo perlorodek a vznikají po vniknutí malého cizího tělíska do schránky ústřice a její obrané reakci jenž začne vylučovat právě perleťovou hmotu. Cena a tedy vzácnost roste s kvalitou povrchu, barvě, tvaru a lesku a samozřejmě velikosti.

PerlaPerla1

V nabídce Zlatnictví Zlatíčka naleznete také diamanty a brilianty, těm jsme se věnovali v článku O diamantech a briliantech.

Letní tematické šperky a symbol nekonečna

Léto je v plném proudu, a i přes občasné přeháňky a deštivé dny je potřeba užívat si ho plnými doušky. Jak se nejlépe naladit na letní počasí, než letními tematickými šperky?

Symbol nekonečna: Co znamená a co skrývá?

Nekonečno. Co to je a co vlastně samotný pojem znamená? Nekonečno je symbol, který v dnešní době vídáme jako motiv na oblečení, na špercích nebo často i jako tetování. Obecně se dá říct, že znázorňuje cosi neohraničeného, neuchopitelného a tajemného. Pojem nekonečno jako takový existuje již od dob řeckých filozofů. Tehdy se mu ale říkalo Apeiron a pro Řeky, kteří byli milovníci dokonalosti po všech stránkách, to byl výraz pro něco, co bylo nekonečné, a tudíž i neomezené.

SÍLA ŠPERKŮ SE SYMBOLEM NEKONEČNA

Dnes se vnímání nekonečna od dob Řeků značně posunulo a šperky s tímto motivem začaly být velmi oblíbené. Nejen, že je ona ležatá osmička neuvěřitelně estetická, ale její význam nám dává možnost promítnout si do šperku nekonečno možností. Ať už se jedná o nekonečnou lásku, nekonečné přátelství, nekonečný život a vzpomínku na někoho blízkého nebo právě ono nekonečné a příjemné léto.

NEKONEČNO VYJÁDŘENO SKRZE ŠPERKY

Dámský šperk se symbolem nekonečna snad nejvíce potěší ženy romantičky, kterým vyjádříte své city, nehynoucí lásku a pevný vztah. V naší kamenné prodejně nebo z online šperkovnice zlatnictví Zlatíčka doporučujeme decentní stříbrný náhrdelník nekonečno v hladkém lesklém provedení, stříbrný náramek s motivem nekonečna se zirkony, nadčasové zirkonové náušnice nekonečno nebo neobvyklý zlatý prstýnek se symbolem, jenž krásně doplní váš letní outfit a budou vyzařovat jedinečný osobitý význam, který znáte jedině vy!

Léto je bezpochyby nekonečně pohodovou částí roku. Proč si ji tedy neužít s krásnými symbolickými šperky? U nás vždy vyberete to pravé!

Šperky s nádechem Art deco

Říká vám něco pojem portugalské stříbro? A co si představíte pod stylem Art deco? Ať už jste si jistí, co tyto pojmy znamenají, nebo máte jen vzdálenou představu, dnes vás seznámíme právě se šperky s nádechem Art deco.

Co je portugalské stříbro a proč sluší šperkům?

Portugalsko je jako země poměrně závislá na těžebním průmyslu, a mimo jiných vzácných surovin jako je mramor nebo uran, se zde odjakživa těží také stříbro. A jak už to s ušlechtilými kovy bývá, stříbro se začalo využívat také jako materiál na výrobu šperků a dodnes tomu není jinak. Portugalské stříbro má vysokou ryzost 925/1000, obsahuje vysoký podíl stříbra ve slitině a šperky z něj vyráběné jsou jedinečné pro svůj patinový vzhled i pro časté zdobení minimalistickými markazity, které jim dodávají kouzelný secesní nádech.

ŠPERKY VE STYLU ART DECO

Slyšeli jste již o Art decu? Je to umělecký směr 20. a 30. let minulého století, kdy byly velmi moderní jak geometrické, tak abstraktní tvary. Proto se i mezi šperky, inspirovanými tímto stylem, objevují typické čtvercové tvary nebo naopak abstraktní motivy. Jelikož Art deco vznikalo po boku ostatních nadčasových stylů, můžeme se jen dohadovat kdy a zda vůbec, může někdy „vyjít z módy“.

KOMU BUDOU SLUŠET TRADIČNÍ ŠPERKY Z PORTUGALSKÉHO STŘÍBRA?

Na tuto otázku máme velice jednoduchou odpověď – stejně jako většina šperků, budou slušet každému, kdo se v nich bude cítit dobře! A pokud jste milovnicí tajemna a doplňků s prvorepublikovým nádechem, můžete to být právě vy, která bude s hrdostí tyto krásné šperky nosit.

Vaši společenskou róbu krásně podtrhnou náušnice z portugalského stříbra s markazity a zirkonem, nebo elegantní brož ve tvaru pírka. Každodenní casual outfit pak pozvednete výrazným prstenem z portugalského stříbra s markazity a vsazenými kameny navíc, jako jsou tyrkys, akvamarín, rubín nebo třeba sladkovodní perla.

Patří podle vás portugalské šperky, inspirované stylem Art deco, do klasiky nebo moderny? Ať už vám přijdou moc starožitné nebo naopak nadčasové, jedno je jisté, a to že se do módního světa neustále vrací, proto s nimi nikdy nešlápnete vedle!

Léto ve znamení šperků

Milujete prázdniny, dovolené a s příchodem léta měníte šatník a poodhalené tělo chcete ozdobit krásnými šperky? Patří šperky k horkým letním dnům? Jaké barvy jsou hitem letošního léta a s čím je nejlépe zkombinovat?

Jaké šperky vybrat na léto?

Letošní léto jsou v módě decentní a jednoduché pozlacené šperky, zvolit můžete i vrstvené, které se dají lehce kombinovat a na své si přijdou i milovnice barev a kůže. Vítejte ve Zlatnictví Zlatíčku, kde pestrý výběr šperků a spokojený zákazník jsou vždy na prvním místě.

JAKÉ NÁRAMKY SE NOSÍ V LÉTĚ?

Vyzkoušejte vrstvení vícero jemných náramků. Kombinovat můžete náramky z bílého, zlatého, nebo růžového zlata. Jemné náramky oživí i geometrické tvary nebo variabilní přívěsky. Trendem letošního léta je i kombinace chladného stříbra nebo zlata s teplou přírodní kůží, a to jak na rukou, tak na nohou, navíc vám náramky na nohou jemně upozorní na vaše úžasné opálení a efekt je zaručen.

Jdete s dobou a sledujete nejstylovější trendy? Pak by ve vaší šperkovnici neměly chybět náramky Feeling, které jsou žhavou novinkou i ve šperkovnici zlatnictví Zlatíčka.

Který letní náhrdelník zvolit?

Úzké řetízky s přívěskem, které podtrhnou vaši osobnost, budou ty pravé letní šperky, které ozdobí váš dekolt. Letošní rok jsou v sezóně spirituální přívěsky, medailonky, písmena, mušle, srdíčka, nebo přívěsky, které symbolizují vaše oblíbené činnosti. Vyberte si z velkého množství přívěsků v kamenné prodejně zlatnictví Zlatíčka nebo na e-shopu.

Jsou prstýnky to pravé do letní sezóny?

Jistě! A pokud je milujete, víte, že jeden nikdy nestačí. Minimalistické hladké kroužky budou k vodě i do města ideální. Dejte jim šanci a pořiďte si pár decentních kousků do své šperkovnice. Při výběru dbejte na jednoduchost a jemnost k stylovému vrstvení a kreativnímu kombinování. Výborně spolu bude vypadat o jeden jemný kroužek s decentním kamínkovým prstenem na jednom prstě.

Proč v létě nepodceňovat náušnice?

Protože právě náušnice povýší váš styl na další úroveň. Nosíte v létě většinou svázané vlasy? Pak si pořiďte dlouhé náušnice, které prodlouží váš krk a barva kovu nechá vyniknout dokonalému opálení. Pokud jste vyznavačka okázalého stylu, decentně zvolte oslňující třpytivé zirkony. Pokud jste velká sportovkyně, sedět vám budou nezdobené pecičky z bílého či žlutého zlata do každé situace. Nebojte se i nadčasových perel ani barevných kombinací.

JAKÁ JE TRENDY BARVA PRO ROK 2019?

Stala se jí korálová barva. Teplá barva, která je družná a temperamentní, stejně jako optimistická, radostná a hravá. Pokud tedy budete vybírat ve špercích s perlami, náušnicích se zirkony, prstýnkách s miniaturními kamínky, řetízcích či náramcích s přívěskem, myslete i na odstín korálové.

Rozzářené léto vám přeje Zlatnictví Zlatíčko!

Šperky podle znamení zvěrokruhu

Nachýlil se čas narozenin, svátku, nejkrásnějších výročí, či důležitých oslav a vy stále přemýšlíte, jaký šperk se bude hodit nejlépe? Skvělou volbou jsou šperky podle znamení zvěrokruhu, které vyzdvihují půvab a podtrhují šarm osob narozených v daném období.

Charakteristické šperky a barvy znamení zvěrokruhu

LEV (23. 7. - 22. 8.) – Temperamentní znamení nejvíce oslní výrazným šperkem a zazáří v oranžovém nebo ohnivém zbarvení.

PANNA (23. 8. - 22. 9.) – Laskavá, uhlazená, pořádná a přesná panna ocení šperk klasický, odrážející nevinnou barvu světle modrou.

VÁHY (23. 9. - 23. 10.) – Nerozhodným nositelům tohoto znamení se trefíte do vkusu souhrou barev růžové a bílé, které neutralizují váhavost tohoto znamení v kombinaci se světlým kovem.

ŠTÍR (24. 10. - 22. 11.) – Pod pevným krunýřem štírů se skrývá vášeň a bojovnost. Oceňte tyto vlastnosti mocným, nepřehlédnutelným šperkem nejlépe s tmavě červenou až hnědou barvou.

STŘELEC (23. 11. - 21. 12.) – Aktivního, přesného a společenského střelce zasáhnete tyrkysovou barvou v neuhlazeném šperku připomínající vztah k přírodě a nezávislosti.

KOZOROH (22. 12. - 20. 1.) – Praktické a ctižádostivé znamení kozoroha podtrhne tmavě zelená i černá barva s bílým kovem, odrážející smysl pro povinnost.

VODNÁŘ (21. 1. - 20.2.) – Hloubka vodnářovi duše se odráží v tmavě modré až fialové barvě a velmi slušivým je masivní šperk vyjadřující sílu osobnosti a postoje.

RYBY (21. 2. - 20. 3.) – Nejisté ryby nejlépe vystihuje barva rozbouřeného moře, královsky modrá. Citlivou a nesobeckou povahu vodního znamení doplníte velmi romantickým šperkem.

BERAN (21. 2. - 20. 3.) – Nadšení, soutěživost a odhodlání vyzdvihne znamení berana rudou červenou barvou, v drahých, obzvláště výrazných kovech.

BÝK (21. 4. - 21. 5.) – Lidé narození ve znamení býka mají smysl pro krásu, zkrocenost a harmonii. Život takového býka zpříjemníte jemným šperkem a zelenou barvou.

BLÍŽENCI (22.5. - 21.6.) – Hravé neobvyklé šperky věnované blížencům by měli vyzařovat veselost a volnost. Sluníčková žlutá barva je ideální volbou tohoto znamení.

RAK (22. 6. - 22. 7.) – Laskavým, něžným a nesmělým duším ve znamení raka nejlépe padne decentní šperk, v designu s bílou až průhlednou barvou kamene.

DRAHÉ KAMENY PODLE ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU

Při výběru šperku a barev podle znamení zvěrokruhu se nechte inspirovat i drahými kameny. Pro každé znamení jsou vhodné odlišné druhy drahých kamenů, které jsou typické svojí léčivou sílou a energií.

Ať už zvolíte topaz pro lva, jaspis pro pannu, růženín pro váhy, opál pro štíra, safír pro střelce, vltavín pro kozoroha, akvamarín pro vodnáře, perly pro rybu, rubín beranovi, avanturín pro býka, citrín pro blížence nebo křišťál pro raka, rádi vám ve Zlatnictví Zlatíčku s výběrem poradíme.

Vybírejte šperky ve znamení zvěrokruhu v našem e-shopu z pohodlí svého domova!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.