Co jste nevěděli o zlatě?

Zlato je drahý kov, který je pro účely zlatnictví vhodný a používaný už od dávných dob z důvodu vysoké kujnosti a účinné ochrany proti povětrnostním a různým chemickým vlivům jako je rezuvzdornost. V chemické tabulce prvků je označováno jako "Au", podle latinského slova Aurum a v současné době se ho zpracuje ve šperkařském průmyslu ročně přes 200 tun. Svojí hustotou (19320 kg/m3) se řadí mezi nejtěžší kovy a je pro zajímavost téměř 20x těžší než voda.

 ZlateNausniceDetske_nausnice_thyrkys

- Velká nabídka zlatých náušnic pro velké i malé u Zlatnictví-Zlatíčko

Kde se zlato získává?

Lidé těží zlato již přes 6000 let. V zemské kůře nalezneme průměrně až 0,35 mg zlata na 1 tunu horniny a v moři dokonce až 6 mg v jednom metru krychlovém. Moře a oceány na naší planetě v sobě ukrývají stále okolo jednoho milion tun zlata. Zlato se těží ve více než 50 zemích světa. Mezi největší naleziště patří například Jihoafrická republika, Čína, USA, Austrálie, nebo také Kanada s Ruskem.

 ZlatyNaramekZlatyRetizek

- Široká nabídka zlatých náramků a řetízků u Zlatnictví-Zlatíčko

Ryzí zlato...

Ryzí zlato je příliš měkké na výrobu šperků, a tak se v příměsích slitin kombinuje se stříbrem, mědí, niklem či zinkem. V příměsích s posledními dvěma zmiňovanými vzniká díky jejich barvě z příměsi zlato, které se lidově pojmenovává "bílé". Více o ryzosti zlata zmiňujeme v článku zde.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.