Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Ilona Kocmanová - Zlatnictví Zlatíčko Menu

Jaké zapínání náušnic

Zapínání náušnic:
Ve světě výroby náušnic se používá mnoho různých způsobů jejich zapínání na ucho. Z hlediska využití náušnic, jejich nošení a tvaru ušního boltce je potřeba zvolit vhodný typ uzávěru. Dovolte nám tedy, abychom Vám představili ty nejpoužívanější uzávěry náušnic:

Brizura, zvaná také dětské zapínání:
Tento druh zapínání se převážně používá pro náušnice určené pro malé holčičky od narození až do školního věku, díky různým velikostem brizur lze však i toto zapínání využít ve vyšším věku pro menší a tím pádem i jemnější boltec ucha. Zapínají se zepředu, háček se zasune do očka, což je pro děti velice praktické.


Klasický, dámský patent::
V našich zeměpisných šířkách nejčastěji se objevující. Toto zapínání je mezi ženami  nejvíce rozšířeno a oblíbeno. Zapínání je opatřeno klapkou, která náušnici uzavře a tím zabrání jeho otevření a následné ztrátě. U tohoto zapínání je možné vyrobit i  pojistku, kde se na pohyblivé části vytvoří malí otvor, přes který pak  ještě zaklapneme háček, který je vypilován na drátku, procházející skrze ouško a opírající se o klapku. Toto náušnicové zapínání najdeme jak u  náušnic visacích, tak i u náušnic, kde je klapka připevněna přímo na ozdobě náušnice.

Puzeta::
Druh, který se používá spíše u náušnic drobnějších rozměrů, jeho tvar však nevylučuje ho použít pro téměř jakoukoli náušnici. Puzena se navléká ze zadní části náušnice na tyčku (dřík) náušnice, přes malý kruhový výřez, tím je zajištěno její držení na náušnici.

Šroubek:
U tohoto druhu zapínání je pevná část ( dřík ) na svém konci opatřena závitem, na který se našroubuje matička ( balonek ). Toto zapínání zaručuje vysokou bezpečnost proti ztrátě náušnic. Svým tvarem připomíná zapínání na puzetu.

Patent řecký:
často také nazývané jako francouský či řecký patent. Toto zapínání je funkčně podobné dámskému patentu. Hlaví rozdíl je v tom, že celá část zapínání náušnice je zkryta v oušku či ze zadní strany boltce. Využívá se tedy pro náušnice, u kterých není žádoucí aby bylo zapínání vidět.

Africký háček:
Jak už název napovídá, původ tohoto zapínání je okoukán z afrického kontinentu.  Tento druh zapínání je používán hlavně pro bižuterii, vidíme ho ale občas i na náušnicích z drahých kovů. U tohoto zapínání je háček provlíklý přes boltec ucha bez jakéhokoli zajištění, proto se nedoporučuje, pro ženy které nejsou zvyklé odkládat náušnice před spaním nebo sportovních aktivitách. Toto zapínání se ale dá pojistit například silikonovou puzetou.


Zapínání pro náušnice kruhy :
Tento druh zapínání funguje tak, že zúžená strana náušnice se provlékne dírkou v uchu a zaklapne se do protilehlé strany kruhu, v případě dutých náušnic se zastrčí přímo do náušnice. Někdy se u tohoto druhu zapínání používá zapínání, kdy se drátek zasouvá do malého kroužku nebo zapadá do vidlicového tvaru na druhém konci náušnice. U vidlicového tvaru je nutná občasná kontrola jeho napružení aby docházelo k dobrému zajištění zapnutého drátku. U tohoto druhu zapínání je velmi malá pravděpodobnost jejího otevření a následné ztráty.


Klasická klipsa:
Tento druh zapínání je především znám z výroby bižuterie, v klenotnictví se využívají hlavně pro ženy které nemají propíchnuté uši,  tento druh se v sériové výrobě moc nepoužívá ,ale u zručného klenotníka si jej můžete nechat vyměnit u spousty druhů náušnic.
Klenotnická klipsa:
Druh vhodný pro propíchnuté ucho, po prostrčení ucha drátkem (dříkem) se ze zadní strany ucha zaklapne napružená klipsa. Toto celkem bezpečné zapínání je však celkem málo používané.